Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

বাহিৰলৈ ওলোৱা পেট ভিতৰলৈ ঘূৰাই নিয়াৰ ৪টা সহজ উপায়, গলি যাব আপোনাৰ শৰীৰত জমা হৈ থকা চৰ্বি

How to Burn Belly Fat: মেদবহুলতা আজি ইমানেই সমস্যাত পৰিণত হৈছে যে বেছিভাগ মানুহেই ইয়াৰ পৰা মুক্তি পাব বিচাৰে। আজিৰ সময়ত মানুহৰ জীৱনশৈলী এনেকুৱা হৈ পৰিছে আৰু তেওঁলোকৰ কাম এনেকুৱা হৈছে যে শাৰীৰিক ক্ৰিয়া-কলাপ কম হয় আৰু ঘণ্টাৰ পিছত ঘণ্টা ধৰি এঠাইত বহি অধিক কাম কৰিবলগীয়া হয়। যাৰ বাবে মানুহ মেদবহুলতাৰ প্ৰতি দুৰ্বল হৈ পৰে। কওঁ যে সকলোৰে শৰীৰৰ বিভিন্ন ঠাইত চৰ্বি বৃদ্ধি পায়।

যেনে- কিছুমান মানুহৰ ভৰিত, কোনোবাই শৰীৰৰ ওপৰৰ অংশত, কোনোবাই শৰীৰৰ তলৰ অংশত আৰু কিছুমানৰ পেটত চৰ্বি বৃদ্ধি পায়। এনে পৰিস্থিতিত মানুহে এই সঞ্চিত চৰ্বিৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাবলৈ কঠোৰ পৰিশ্ৰম কৰে। বিশেষকৈ পেটৰ চৰ্বি কমোৱাৰ বাবে। আমি ইয়াৰ পৰা মুক্তি পাবলৈ বহুত কষ্ট কৰো কিন্তু ইয়াক হ্ৰাস কৰাটোও সমানেই কঠিন। যদি আপুনিও পেটৰ চৰ্বি হ্ৰাস কৰাৰ উপায় বিচাৰিছে, তেন্তে আজি আমি আপোনাক এটা ৰেচিপি ক’ম য’ত আপুনি মাত্ৰ ৪টা কথা মনত ৰাখিব লাগিব আৰু আপুনি পেটৰ চৰ্বিৰ পৰা মুক্তি পাব।


আচলতে কেলিফৰ্ণিয়াৰ গেষ্ট্ৰ’এণ্টেৰ’লজিষ্ট ডাঃ পালানিয়াপ্পান মানিকম ওৰফে ডাঃ পালে পেটৰ চৰ্বি কমোৱাৰ টিপছ শ্বেয়াৰ কৰিছে। আপোনালোকক কওঁ যে ডাঃ পাল মূলতঃ ভাৰতৰ। কিন্তু আজিকালি তেওঁ কেলিফৰ্ণিয়াত প্ৰেকটিছ কৰি আছে। ছ’চিয়েল মিডিয়াতো তেওঁ যথেষ্ট বিখ্যাত আৰু নিজৰ খাদ্য আৰু স্বাস্থ্যসন্মত জীৱন-যাপনৰ টিপছ মানুহৰ সৈতে শ্বেয়াৰ কৰি থাকে। তেওঁ অতি ভালদৰে বুজাইছে যে তেওঁ পেটটো সুস্থ কৰি ৰখা, সময়সীমাবদ্ধ খাদ্য গ্ৰহণ আৰু উদ্ভিদ ভিত্তিক খাদ্যৰ বিষয়ে শ্বেয়াৰ কৰি থাকে।

তেওঁ প্ৰায়ে নিজৰ ছ’চিয়েল মিডিয়াত শ্বেয়াৰ কৰে যে কেনেকৈ খাদ্য আৰু ব্যায়ামৰ অবিহনেও তেওঁ নিজৰ ওজন কমাব পাৰে। যিয়ে পেটৰ চৰ্বি কমোৱাতো সহায় কৰিব পাৰে। আমাক জনাওক সেই ৪টা কৌশল যিয়ে আপোনাক ওজন কমাবলৈ সহায় কৰিব পাৰে।

টোপনি:

ডাঃ পালে কয় যে ওজন কমাবলৈ ৭-৮ ঘণ্টা সঠিক টোপনি লোৱাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। সম্পূৰ্ণ টোপনিৰ বাবে আপোনাৰ ভোকতো নিয়ন্ত্ৰণ হয় আৰু আপুনি খাদ্য কমকৈ খায়।

ফেটি এচিড:

আমাৰ শৰীৰৰ নিউৰন আৰু স্নায়ু ফেটি এচিডৰ পৰা তৈয়াৰ কৰা হয়। এইবোৰত ভাল চৰ্বি থাকে। এই তালিকাত ওমেগা ৩ ফেটি এচিড অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছে। যদি আপুনি ৩ গ্ৰাম ওমেগা ফেটি ৩ এচিড সেৱন কৰে তেন্তে ই চৰ্বি জ্বলাই দিয়ে। ইয়াক সেৱন কৰিবলৈ আপুনি আখৰোট, ছালমন মাছ আৰু চিয়া গুটি আপোনাৰ খাদ্যত অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব পাৰে।

সুস্থ বেক্টেৰিয়া: 

শৰীৰত ভাল বেক্টেৰিয়া থকাটো জৰুৰী। ইয়াৰ পৰিমাণ বৃদ্ধি কৰিবলৈ আপুনি আপোনাৰ খাদ্যত ২ গিলাচ ৱেই অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব পাৰে। ইয়াত জিৰাৰ গুড়ি, আদা, পদিনা আদি বস্তু অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব পাৰে।

চেলেনিয়াম:

চেলেনিয়ামে আমাৰ শৰীৰত থাইৰয়ডৰ মাত্ৰা বজাই ৰখাত সহায় কৰে। যদি প্ৰতিদিনে ৫৫ মাইক্ৰ’গ্ৰাম খাব পাৰে। ইয়াৰ বাবে আপুনি খাদ্যত ব্ৰেইজড বাদাম, মাছ, ভেঁকুৰ, কণী আৰু গাখীৰ খাব পাৰে।
Whatsapp Channel Join Now
Telegram Channel Join Now
Whatsapp Group Join Now
Android App Download